Miyop Dereceleri Kaçtır?
15 Mayıs 2024

Miyop Dereceleri Kaçtır?

Miyop Dereceleri, Miyop rahatsızlığı uzağı görememek ya da uzakta yer alan bir cisim ile yazıyı okuyamamak neticesinde meydana gelen bir göz rahatsızlığıdır. Bu durum kişinin hayatı boyunca devam edip kalıcıdır. Miyop rahatsızlığı kişinin uzağı görmesini zorlaştırıp uzakta yer alan herhangi bir yazıyı okumasını da engellemektedir. Gözün katmanlarında yaşanan bozulma ve göz bebeğinde yaşanan kırılma neticesinde çeşitli miyop dereceleri meydana gelmektedir. Miyop sorunu farklı derecelerde birçok kişide görülmesi söz konusudur. Ancak bu durum ilerleyen süreçlerde farklılık gösterebilir. Yani miyop derecesi yıllara göre değişebilir ve farklılık gösterir. Burada unutulmaması gereken en önemli hususun miyop derecesinin azalması söz konusu değildir. Yani bir kişinin miyop dereceleri ilerleyebilir ancak gerilemesi gibi bir durum mümkün değildir. Bu yüzden de böyle bir sorun ile karşılaşan kimselerin dikkatli olması gerekmektedir.

Miyop Dereceleri Değişmeleri

Miyop dereceleri göz rahatsızlığının ilerlemesi ile artış gösterir. Örneğin miyop bir kimse 3.00 derece miyop iken birkaç yıl sonra 4.00 ya da 5.00 derece miyop olma ihtimali mümkündür. Bu sebepten ötürü miyop hastalarının daha dikkatli olmaları ve miyop dereceleri ilerlemeden önlem almaları gerekmektedir. Özellikle gözlük kullanımı esnasında sürekli tetkiklerin yapılması oldukça önemli bir husustur. Düzenli göz kontrolünün yapılmaması ya da gözlük kullanmayı bırakmak gibi konular miyop derecelerinin değişmesine neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü elimizden geldiği sürece miyop derecelerinin ilerlemesini önlemeye yönelik daha dikkatli adımlar atmamız gerekmektedir. Çünkü az önce belirtmiş olduğumuz gibi miyop derecelerinde gerileme mümkün değil iken ilerlemelerin yaşanması oldukça sık gözlemlenmektedir. Bu sebepten ötürü hastaların bu hastalığı ciddiye almaları ve sürekli olarak göz muayenelerine gitmeleri oldukça önemli bir husustur. Aksi takdirde birçok sorun ile karşılaşması söz konusu olabilir.

Gözlerimiz bizim en hassa organımızdır. Bu sebepten ötürü gözlerde oluşabilecek her türlü etkiye karşı önlem almak gerekir. Bunun ile göz sağlığını ihmal etmemek gerekir. Gözlerde miyop yönünden meydana gelen değişimleri iyi takip etmek gerekmektedir. Miyop derecelerinin ilerlemesi konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Miyop Hastalığının Başlaması ve Derecelerinin Artması Durumu

Miyop rahatsızlığının tespit edilmesi için mutlaka bir göz doktoruna görünmek gerekmektedir. Aksi takdirde miyop (Uzağı görememe), hipermetrop (Yakını görememe) ya da astigmat (Bulanık görme) gibi göz hastalıkları ile karşılaşmamız söz konusu olabilir. Bunun ile miyop derecelerinde görülen değişimleri takip etmek adına yılda 2 ya da 3 kez göz doktoruna muayene olmak gerekmektedir. Özellikle miyop dereceleri hakkında neler yapılması gerektiğini bilmemiz şarttır.

Miyop hastalığının başlangıç derecesi 0,75 ve 1,00 arasında meydana gelmektedir. İlerleyen süreçlerde dikkat edilmemesi halinde bu derece 2.00 ya da 3.00 derecelerine kadar çıkması söz konusu olabilir. Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Miyop rahatsızlığı genetik bir rahatsızlıktır. Ancak zaman içinde yaşanan değişimler tamamen kişiye bağlı bir durumdur. Kişi gözlük ya da lens kullanmayıp göz sağlığına dikkat etmemesi halinde miyop dereceleri artış yaşaması söz konusudur. Miyop dereceleri bazı özel durumlarda 7,00 ile 9,00 kadar yükselmesi söz konusu olabilir. Bu durum hastanın göz ameliyatı olmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü hasta sürekli olarak göz doktoruna görünüp hastalığının takibini yapması şarttır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Halil bağtaş

28 Nisan 2024 Pazar

Ilk doktora göründüğünde 0.75 dereceydi verilen gözlüğü sürekli kullanmadım 6 ay sonra doktora göründüğünde 1.25 dereceye yükselmişti gözlüğünü değiştirdim yanlız ders çalışırken kullanıyorum ama arada bir göz egzersiz yapıyorum şu an gözlerim iyi görüyorum bu egzersiz ile göz derecemi 0,a indireceğime inanıyorum ve herkese göz egzersiz tavsiye ediyorun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Halil Bağtaş bey,

Göz sağlığınız için gösterdiğiniz özeni takdir ediyorum. Göz egzersizlerinin faydalı olduğuna inanıyorsanız ve bu sizin için olumlu sonuçlar doğuruyorsa, devam etmeniz iyi olabilir. Ancak, göz sağlığı konusunda en doğru bilgiyi doktorunuzdan almanız önemli. Gözlerinizi yakından takip etmeye ve doktor kontrollerinizi ihmal etmemeye özen göstermelisiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Miyop Dereceleri Kaçtır?

Miyop Dereceleri Kaçtır?

Editörün Seçtiği

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Astigmat Nedir?

İlginizi Çekebilir

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Belirtileri

Miyop Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüksek Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Lens Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Miyop Lens Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lazerle Miyop Tedavisi

Lazerle Miyop Tedavisi

0.75 Miyop Belirtileri ve Tedavisi

0.75 Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Egzersizleri Nelerdir?

Miyop Egzersizleri Nelerdir?