Miyop Bitkisel Tedavi
15 Mayıs 2024

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Bitkisel Tedavi, Miyop sık karşılaşılan bir göz bozukluğudur. Miyop olan hastalarda yakındaki objeleri iyi görebilirken uzaktaki objeleri görmekte zorluk çeker. Miyopun derecesi hastanın uzaktaki objelere odaklanabilme yeteneğini gösterir. Latin sözcüğünde kısılmış göz yapısına denilen miyop, bu hastalığı taşıyan kişilerde, uzağın görülebilmesi için gözleri daima kısıldığından bu şekilde adlandırılmıştır. Genelde kalıtımsal bir özelliktir. Miyop yavaşça ilerleyen bir bozukluktur. 8-12 yaş sınırında oluşan, yetişkinlik dönemine kadar ilerlemektedir. Miyopun belirtileri ise; Gözlerin az olan ışıkla bakabilmesi, yanlış beslenme, daima okuma şekli de bu hastalığa sebebiyettir. Miyopun uzaktaki objeleri bulanık görme ve baş ağrısı olarak çıkabilir.

Miyop göz merceğinde, oluşan refraktif bir hatadır. Bazen kornea ya da göz merceği biçiminde oluşabilen değişikliklerde oluşturabilir. Vücudun gelişmesiyle çoğalan bir göz bozukluğu yapar. İlk yıllarda aşama kaydederek hızlı bir ilerleme gösterir. Yaş ilerledikçe de biraz daha hafiflemeye başlar. Bunun hastalık olarak algılanması doğru olmaz, normalde saptırma olarak nitelendirilir. Kalıtımsal özelliği varsayımda olursa çocukların 1-3 yaş itibariyle titizlikle kontrol edilmesi gereklidir. Erken teşhis edilirse saptırma da bu sayede düzelme görülür. Miyop tedavisinde birkaç değişik yöntemler kullanılır. İlk olarak göz bozukluğunu düzeltmek için kontak lens gibi tedavi yöntemleri kullanılır. Gözlük ve kontak lens kullanmak istemeyen hastalar için lensleri düzeltici ameliyatlar uygulanmaktadır.

Miyopa Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Üzüm Çekirdeği; Üzüm çekirdeği ekstresi, üzüm çekirdeğinin varis üzerinde etkisi kanıtlanan ve doğrulayan dokuz deneyi yapılmıştır. Bununla beraber çekirdek, göz kamaşmasına, gece körlüğüne, maküler dejenerasyona benzer göz problemlerinin, arterit, saman nezlesi, alerjen ve burun kanamalarında ve tedavisi için kullanılmıştır. Şayet düzenli olarak üzüm çekirdeği yenilirse, damar duvarları güçlenmektedir. Üzüm çekirdeğinin diğer faydalarından gözlere iyi geldiği kanıtlanmıştır. Gece görüşünde parlayan ışıklar sebebiyle göz kamaşmasına ve miyoba çok iyi gelmektedir.

Yabanmersini; Göz yorgunluğu, miyopluk, katarakt, karasu (Glokom; Göz tansiyonu), şeker hastalığından dolayı görme bozuklukları (Diyabetik retiopati), gece körlüğü, gece görüşünü yoğunlaştırıcı, kamaşma, retinayı güçlendirici, kılcal damar çatlamalarını önleyen ve tavuk karası (Retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesinde yavaşlatan gece görüşü kötü olan kişilerde görmesini sağlayan bunun yanında gözdeki hasarı önleyen ve bazı vakalarda miyobun uzağı görememe şiddetini azalttığı bulunmuştur.

Havuç; Havuç göze çok iyi gelmektedir. Ispanakta da bolca demir vardır. Yıllardır görme bozukluğu ve gece körlüğü için insanlar arasında kullanılan bitkidir. Yabanmersini rodopsinin üretimini oldukça hızlandırır. Rodopsin gözde bulunan ve daha iyi görmesini sağlayan mor bir pigmenttir. Havucunda içerdiği özel şekeri, A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri güçlendirmektedir. Vücudun üre asidini, ürat tuzlarına benzer yorgunluk maddelerinde idrarla dışarıya atılmasında büyük yardımcıdır. İçerdiği beta-karoten neticesinde gözleri korumaya alır. Böylelikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

hsh

09 Mayıs 2024 Perşembe

benim sağ göz 13 derece lazer tedavisi olurmu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba hsh,

Sağ gözünüzdeki 13 derece miyop veya hipermetrop gibi bir durumu lazerle tedavi etmek mümkün olabilir. Ancak kesin bir cevap alabilmek için bir göz doktoruna muayene olmanız gerekmekte. Doktorunuz göz yapınızı ve göz sağlığınızı inceleyerek en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Geçmiş olsun.

Sevgiler,
[Sen]

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Dereceleri Kaçtır?

Miyop Dereceleri Kaçtır?

Editörün Seçtiği

Miyop Belirtileri

Miyop Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hipermetropi Belirtileri ve Tedavisi

Hipermetropi Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

0.75 Miyop Belirtileri ve Tedavisi

0.75 Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Lazer Tedavisi

Miyop Lazer Tedavisi

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Göz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası