Lazerle Miyop Tedavisi
15 Mayıs 2024

Lazerle Miyop Tedavisi

Lazerle Miyop Tedavisi, Tedavi yönteminden önce miyop açıklamasını yapmak isterim. Tedavi edilebilen bir hastalık olan gözde miyop durumu, yani yakını görebilen fakat uzağı net görememe durumudur. Bu rahatsızlık miyop yani kısık göz olarak almıştır çünkü hastalığın görüldüğü kişiler uzağı görebilmek adına gözlerini kıstıkları için anlamı kısık olan miyop kullanılmıştır. Bu hastalık genelde genetiktir ve 8-12 yaş grubunda başlar ilerleyen yaşlara doğru ilerlemektedir. Ayrıca miyop az ışıkta eylem ve çok okumaya bağlı olmaktadır. Bu etkenlerden dolaya göz merceği gelen ışınları retinaya tam olarak odaklayamaz ve hastalar uzağı net göremez. Bazen miyop kornea ve göz merceğinin şekil bozukluğuna bağlı olarak meydana gelebilir. Miyop ilk yıllarda hızlı ilerleyip ileri yaşlarda yavaş ilerleme gösteriyor ise bu durum hastalık olarak değil doğal sapma olarak değerlendirilebilir. Eğer hastalık aile bireylerinde kalıtımsal olduğu düşünülüyorsa çocuklar mutlaka 1-3 yaş aralığında doktora gözükmelidir. Miyop gözlük ile tedavi edilebilirken ameliyat ile tedavisi mevcuttur. Lazerle miyop tedavisi yapılabilmektedir. Excier lazer tedavisinde yöntemler mevcut.

Lazerle miyop tedavisi nasıl yapılır?

Yüzeysel Tedavi (PRK-LASEK): PRK tedavisinde gözün ön saydan tabakası olan kornea epiteli kaldırılarak lazer uygulanır. Epitel doku kendiliğinden 3 gün gibi kısa süre sürede iyileşir. Lasek yönteminde ise seyreltilmiş alkol ile korneadaki epitel yumuşatılarak kaldırılır ve lazer uygulanır epitel tekrar yerleştirilir. Epitelin kendini yenilemesi yaklaşık 3 gündür.

Lasik Yöntemi: bu yöntemde mekanik bıçak yardımıyla korneadaki kapakçık kaldırılır ve bu kapakçığın altındaki dokuya lazer uygulanarak görme bozukluğu tedavi edilir.

Intralase Lasik Yöntemi: Intralase İFS femtosaniye lazer teknolojisi ve kişiye özel excimer lazer kullanılarak yapılan tedavidir miyop tedavisinde oldukça fazla tercih edilir.

Kimler lasik tedavisi olabilir?
  • 18 yaşının üzerinde olup gözlük ve kontakt lens kullananlar.
  • Gözlerinde keratokonus ve göz tansiyonu gibi hastalıkları bulundurmayanlar.
  • Son bir yıl içinde göz numarasında değişiklik olmayanlar ya da az değişiklik olanlar.
  • Göz kusurunda ez az 1 yıl değişiklik görülmeyenler.
  • Gebelik veya emzirme döneminde olmamak.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Ne Demektir

Miyop Ne Demektir

Miyop Göz Egzersizleri

Miyop Göz Egzersizleri

Editörün Seçtiği

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Belirtileri

Miyop Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüksek Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Miyop Belirtileri ve Tedavisi

0.75 Miyop Belirtileri ve Tedavisi

0.75 Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Astigmat Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Astigmat Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Lazer Tedavisi

Miyop Lazer Tedavisi