Hipermetropi Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Hipermetropi Belirtileri ve Tedavisi

Hipermetropi, halk arasında yakın görme sorunu olarak da bilinen bir göz hastalığıdır. Hipermetropide göze gelen ışınlar, retina yerine retinanın arkasında odaklanır. Bu nedenle göz, yakındaki nesneleri net bir şekilde göremez. Hipermetropi doğuştan gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi, zaman içinde de ortaya çıkabilir.

Hipermetropinin Belirtileri Nelerdir?

Hipermetropi rahatsızlığının ilk genel belirtisi, yakındaki nesneleri net olarak görememektir. Hipermetropi olan kişiler, bu rahatsızlığa yakalandıklarını genellikle şu belirtilerle anlayabilirler:
  • Yakın mesafede çalışırken gözlerin çabuk yorulması
  • Yakın mesafedeki nesneleri tam olarak seçememek
  • Gözlerde çalışma sırasında ağrı meydana gelmesi
Eğer kişide ileri düzeyde hipermetropi varsa, bu kişiler uzağı da net göremeyebilirler. Hipermetropi genellikle genetik bir rahatsızlık olarak bilinir. Eğer kişinin ailesinde bu rahatsızlık varsa, kendisinde de ortaya çıkma riski bulunmaktadır. Ancak hipermetropinin ilerlemesi, kişinin yaşam koşullarına da bağlıdır. Kişinin gözleri aşırı yoracak işlerde çalışması, hipermetropi riskini artırabilir. Genetik faktörlerle birlikte normal kişilerde de zamanla, yaş ilerlemesiyle birlikte hipermetropi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Çünkü ilerleyen yaşla birlikte göz gücünü yitirmektedir. Hipermetropi, miyopiden oldukça farklı bir durumdur. Miyop kişiler uzağı göremeyip yakını görebilirken, hipermetropi olan kişilerde bu durum tamamen farklıdır. Eğer gözün merkezinde belirli bir denge oluşmamışsa, kişi hem uzağı hem de yakını iyi göremez. Bu da görme gücünün iyice azalması anlamına gelir.

Hipermetropinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipermetropi gibi gözde merkezi noktalarda meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde genellikle gözlük kullanılmaktadır. Hipermetropi için üretilen özel camlı gözlükler sayesinde hastalar, yakın işlerinde rahat hareket edebilirler. Gözlüklerin yanı sıra hipermetropi için optik özelliklere sahip kontakt lensler de kullanılabilir. Bunların dışında hipermetropi tedavisinde ameliyat da uygulanabilir. Ancak bu, birçok hasta için son derece maliyetli bir durumdur. Hipermetropi ameliyatı aynı zamanda son derece riskli bir ameliyattır. Hipermetropi ameliyatında, gözdeki kusurlu bölge lazer yardımıyla yeniden şekillendirilir. Bunun yanı sıra, küçük bir kesi yardımıyla cerrahi müdahalede bulunularak kornea üzerindeki kusur giderilerek hipermetropi tedavi edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Ne Demektir

Miyop Ne Demektir

İlginizi Çekebilir

Miyop Lazer Tedavisi

Miyop Lazer Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Miyop Lens Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Miyop Lens Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hipermetropi Belirtileri ve Tedavisi

Hipermetropi Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir

Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir

Miyop Göz Egzersizleri

Miyop Göz Egzersizleri

Çocuklarda Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Miyop Belirtileri ve Tedavisi