Miyop Ne Demektir
21 Haziran 2024

Miyop Ne Demektir

Miyop Ne Demek?

Miyop, gözün olması gerekenden farklı bir yapıda olmasından dolayı oluşan bir göz kusurudur. Bu rahatsızlıkta, gözün ön-arka çapı, kırma gücüne oranla daha uzun olmaktadır. Bu sebeple göze paralel gelecek ışınlar, retinanın ön tarafında göz yuvarlağı içinde bir noktada odaklanır. Miyop olan bireylerde, gözün kırıcı bileşenleri, gözün ön ve arka çapına göre daha güçlüdür ya da gözün ön ve arka çapı, gözün kırıcı bileşenlerine göre daha uzundur. Bazı hastalarda bu iki durum bir arada bulunur. Yakında bulunan nesnelerden gelen ışınların retinada odaklanması için, uzağa bakmaktan daha fazla mercek gücü gerekmektedir. Rahatsızlıkta, gözün mercek gücü yani gözün kırıcı bileşenleri fazla olduğundan, yakından gelen ışınlar retinada odaklanabilir. Bu sebepten dolayı, miyop olan kişiler yakını net olarak görebilirler. Uzaktan gelen ışınların altı metreden sonra göze paralel geldiği kabul edildiğinden, bu ışınlar retinada odaklanamadığından, uzak net olarak görülemez.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

  • Hastalığın kalıtsal olduğu bilinmektedir. Anne ya da babanın miyop olması halinde, çocuklarda miyop gelişme olasılığı fazladır.
  • Yoğun bir şekilde okuma, bilgisayar kullanma ve yakından yapılan işlerle uğraşma nedeniyle stres altında olma halinde miyop olasılığı artmaktadır.
  • Diyabet ya da katarakt sorunları olanlarda, sonradan miyop gelişme olasılığı fazladır.
  • Gözde bulunan siliyer kasların yorgunluk, stres ve fazla yüklenme nedeniyle gevşeyememesi sebebiyle miyop gelişebilir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Hastalık kendini daha çok okul çağlarında belli etmektedir. Yetişkinlik dönemlerine kadar biraz artış gösterebilir. Çocuklar net görememe şikâyetinde bulunmazlar. Okul çağında tahtayı net olarak göremedikleri fark edilir. Ergenlik döneminde ilerleme göstermeyen hastalığın, dejeneratif türünde ergenlikte artış devam eder. Normal miyoplarda gözlük numaraları çoğunlukla 7 dereceye kadar artış gösterir. 18-20 yaşında durur ve görme durumu iyidir. Malign miyopi ise numaralar 10-30 arasında artış gösterebilir. Bunun yanında retinada değişimler, incelme ve harabiyet gözlenir. Görme seviyesinde düşüş meydana gelir.

Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

Hastalığın düzeltilebilmesi için kalın kenarlı ve iç bükey merceklerden faydalanılır. Bu mercekler sayesinde göze gelen ışınlar yayılır ve görüntü retinada net bir şekilde oluşur. Bunu sağlamak için gözlüklerin yanı sıra kontakt lensler de kullanılabilir. Bu lensler de kırma kusurunu düzeltebilir. Hastalığın tedavi edilebilmesi için fotorefraktif keratektomi yönteminden faydalanılır.

Miyop Dereceleri Nelerdir?

  • Düşük Miyop: -4,30 ve daha az dereceli kusurlardır.
  • Orta Miyop: -5,30 ile -5,40 arasındaki kusurlardır. Bu durumda renk dağılma semptomları ya da glokom meydana gelebilir.
  • Yüksek Miyop: -6,00 ve üzeri kusurları içerir. Bu miyoplarda görüş alanında gölge benzeri şekiller, yüzen cisimler görülebilir.

Ekstra Bilgiler

Miyop, dünya genelinde oldukça yaygın bir göz kusurudur ve her yaş grubunda görülebilir. Çocuklarda erken yaşta teşhis edilmesi, ileride oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Miyopun ilerlemesini yavaşlatmak için düzenli göz muayeneleri yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, göz sağlığını korumak açısından önemlidir. Bu, dengeli beslenme, yeterli uyku, düzenli egzersiz ve gözleri dinlendirme gibi aktiviteleri içerir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Egzersizleri Nelerdir?

Miyop Egzersizleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Miyop Ne Demektir

Miyop Ne Demektir

Editörün Seçtiği

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Göz Egzersizleri

Miyop Göz Egzersizleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lazerle Miyop Tedavisi

Lazerle Miyop Tedavisi

Yalancı Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Yalancı Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Göz Egzersizleri Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Göz Egzersizleri Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Belirtileri

Miyop Belirtileri

Astigmat Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Astigmat Miyop Belirtileri ve Tedavisi