Bebeklerde Miyop Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Miyop, Gündelik hayatta sık sık karşılaşılan bir göz sorunudur. Özellikle 5-18 yaşları arasında oldukça fazla görülmektedir. Miyop gözlerin uzağı net olarak görememe haline denir. Basit olanlar miyop düzeltilerek, görme işleminin tam olarak yapıldığı durumlardır. Ara miyopi de ise uygulanacak tedaviyle gözün tamamen veya tamamına yakın olan kısmında düzeltilmenin yapılması sağlanıyor. Bu tür olan miyopiler de genel olarak retina ile ilgili problemler bulunmaktadır. Dejeneratif miyopiler yüksek miyopi olarak da görülebiliyor. Bu durumda göz içi basıncı yüksek olabilmekte ve göz tansiyonu riski bulunmaktadır. Bunlar genellikle genetik olarak yaşanabiliyor. Bu hastalar net olarak göremediklerinin farkında bile olmazlar. Yakını gördükleri için, uzağı göremediklerini doğal olarak karşılarlar. Bu sebepten dolayı uzun bir süre bu kusurlarla yaşarlar.

Bebeklerde Miyop sebebi Nedir?

Bebeklerde miyop oluşumunda çevresel etkenlerin yanı sıra genetik yatkınlığın da çok etkisi olduğu düşünülmektedir. Anne ve babaları miyop olan bebeklerin de miyop olması kesin olan bir olay değildir. Fakat yine de genetik bir yatkınlık bulunmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayan insanlarda göz küresinin normalden daha uzun olduğu bilinmektedir. Bebeklerde miyop oluşumunu başlatan etkenler arasında çevresel faktörler bilgisayarda çok fazla vakit geçirme ve aşırı kitap okuma gibi faaliyetleri sayabiliriz. Bebeklerde miyop başlangıcı doğuştan veya okul çağında da olabilir.

Bebeklerde Miyop Zeki olmanın Sebebi mi?

Bebeklerde miyop: Yapılan araştırmalar neticesinde miyop olan bebeklerin daha zeki olduğunu tespit etmiştir. Kardeşler arasında bile miyop olan kardeşin diğerinden daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Miyop olan çocukların okulda da arkadaşlarından daha başarılı bir performans gösterdiği saptanmıştır.

Miyop durumunun ortaya çıkması halinde mutlaka doktora gidilmesi verilen gözlüklerin devamlı olarak takılması gerekmektedir. Gözlükler sürekli olarak takılmadığı taktirde numaralarda daha hızlı olarak ilerleme yaşanabilir.

Bebeklerde Miyop Özellikleri ve Tedavisi Var mı?

Bebeklerde miyop numaralarının genel olarak ilerleme yaşı 18 olarak tespit edilmiştir. Bebeklerde miyop hastalığının tedavi edilmesi için en az 18 yaşına kadar beklenmelidir. Fakat miyop olan kişinin son bir sene içinde göz numarasını değişmemiş olması gerekmektedir. Yaşın ilerlemesi ile miyopta bir azalma gözlenmez. Miyop olan bebeklerin 11 yaşından itibaren gözlük yerine lens kullanması uygun olabilir.

Bebeklerde Miyop Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Miyop Ne Demektir

Miyop Ne Demektir

Miyop Dereceleri Kaçtır?

Miyop Dereceleri Kaçtır?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Miyop Belirtileri

Miyop Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Miyop Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Bitkisel Tedavi

Miyop Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Miyop Göz Egzersizleri

Miyop Göz Egzersizleri

Miyop Astigmat Nedir?

Miyop Astigmat Nedir?